Wentylowana fasada biblioteki popisana gazetowym grafitti

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Niezwykła wentylowana fasada opolskiej biblioteki

Wentylowana fasada starej XIX-wiecznej kamienicy została zestawiona z nową, prostą formą. Nowa część  symbolicznie kojarzy się z funkcją, którą pełni biblioteka. Fasada stylizowana grawerami cytatami ulubionych tekstów Edwarda Stachury z czasów studenckich.

„Ściany “popisane” gazetowym graffiti, poziomym rytmem nawiązują do podziałów i gzymsów zabytkowej fasady . Szczeliny i przeszklenie od strony parku i kanału Młynówka otwierają przestrzenie projektowanego budynku na otaczającą zieleń , wodę i secesyjny „Zielony Mostek”, pozwalają zaglądać do środka . Ważna jest żywa relacja z otoczeniem i płynne przechodzenie wnętrza na zewnątrz i zewnętrza do środka.”

źródło: ronet.pl

Materiał – płyta włóknocementowa Equitone

Monolityczna, betonowa elewacja, wykończona płytami włóknocementowymi jest częściowo przykryta “powietrzną mgłą” z siatki na ruszcie stalowym. Materiał zastosowany to EQUITONE [natura], w kolorach: N072, N283 oraz EQUITONE [tectiva] w kolorze TE00.

EQUITONE [natura] jest naturalnym, barwionym w masie materiałem z wyraźnie widoczną, ale jednocześnie subtelną strukturą włóknocementu. Płyta posiada matową, jedwabiście gładką powierzchnię wykończeniową.

 

TE00 - Wentylowana fasada biblioteki popisana gazetowym grafitti

Equitone [tectiva] Te00

EQUITONE [tectiva] jest oryginalnym, barwionym w masie materiałem z bardzo wyrazistą strukturą włóknocementu. W procesie produkcji nadaje się każdej płycie unikalny kolor, teksturę oraz powierzchnię. Materiał ten cechuje szorstka, niepolerowana powierzchnia włóknocementu.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu jest projektem biura architektonicznego Archi-top.

Poznaj EQUITONE →

 

Architekt: Archi-top, Opole
Materiał: EQUITONE [natura] N072, EQUITONE [natura] N283, EQUITONE [tectiva] Te00
Podkonstrukcja: Aluminium