Dom pasywny z elewacją włóknocementową

Dom pasywny w Blanden

Dom pasywny z elewacją włóknocementową

Dom pasywny z elewacją włóknocementową w Blanden został zaprojektowany przez architektów z belgijskiego biura HASA architecten Schiplaken. Jest to pierwszy projekt domu pasywnego, który HASA zrealizował. Kontur projektu jest wynikiem specyficznego kształtu oraz lekko pochylonego do tyłu terenu strefy budowlanej.

źródło: hasa.be

Co to jest dom pasywny?

Budynek pasywny powinien charakteryzować się sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło nieprzekraczającym 15 kWh/m2, przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na energię pierwotną (ogrzewanie, ciepła woda, sprzęt AGD/RTV) nie większym niż 120 kWh/m2.

Takie konstrukcje charakteryzuje prosta bryła na rzucie prostokąta, bez wykuszy, lukarenek i balkonów – czyli miejsc bardzo trudnych do poprawnego uszczelnienia i ocieplenia. Dom pasywny musi mieć jedno- lub dwuspadowy dach.

W projekcie domu pasywnego strefę dzienną lokuje się od południowej, nasłonecznionej strony. Największe zyski z promieniowania słonecznego będą wtedy, gdy zastosuje się możliwie największe okna, a nawet całkowite przeszklenie strony południowej. Bardzo ważnym elementem są ruchome osłony okienne. Ogromne okna do pozyskiwania promieni słonecznych przydają się zimą, ale latem mogą zamienić dom w szklarnię. Konieczne jest jednocześnie ograniczenie przeszkleń od strony północnej, lub całkowite jej „zamknięcie”. Strona północna to głównie  pomieszczenia techniczne, sanitariaty, kuchnie i ciągi komunikacyjne. Jeśli jest potrzeba wybudowania garażu, projektuje się go jako oddzielny budynek, nie umieszcza się go w bryle budynku.

źródło: muratordom.pl 

Płyty włóknocementowe

Materiał zastosowany na elewacji to włóknocementowa płyta architektoniczna EQUITONE [tectiva] w kolorze ciemno-szarym – TE20.

 

TE20 - Dom pasywny z elewacją włóknocementową

Equitone [tectiva] Te20

Jest oryginalnym, barwionym w masie materiałem z bardzo wyrazistą strukturą włóknocementu. W procesie produkcji nadaje się każdej płycie unikalny kolor, teksturę oraz powierzchnię. EQUITONE [tectiva] cechuje szorstka, niepolerowana powierzchnia włóknocementu.

 

Adres: Blanden, Belgia
Architekt: HASA architecten Schiplaken
Projekt: Dom pasywny
Materiał: EQUITONE [natura]  N251, EQUITONE [tectiva] Te10