Fasada wentylowana

Czym jest fasada wentylowana?

Fasada wentylowana, składa się z dwóch części: konstrukcji wewnętrznej oraz ochronnej powłoki zewnętrznej okładziny przeciwdeszczowej, która chroni konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi.

Główne części fasady wentylowanej:

  • zewnętrzna warstwa wykonana z płyt,
  • pustka powietrzna lub szczelina wentylacyjna,
  • podłoże zakotwienia z izolacją umożliwiającą kontrolowany przepływ powietrza.

Okładzina przeciwdeszczowa zabezpiecza podłoże zakotwienia przed bezpośrednim działaniem deszczu. W zależności od rodzaju łączeń pomiędzy płytami może dojść do przenikania wody. Zjawisko to jest ograniczane przez pustkę powietrzną oraz nieprzepuszczające powietrza podłoże zakotwienia. Szczelina wentylacyjna umożliwia bezpieczne odprowadzenie pary oraz wilgoci.

Możliwość odprowadzania wilgoci oraz wentylację zapewniają odpowiednio skonstruowane systemy, pozwalające na swobodny przepływ powietrza oraz osuszanie szczeliny pomiędzy powłoką wewnętrzną i zewnętrzną.

 

12 4 - Fasada wentylowana

Korzyści umieszczenia izolacji na zewnętrznej stronie konstrukcji:

  • utrzymuje ciepło w budynku oraz minimalizuje wpływ zimnego powietrza na jego konstrukcję,
  • przy wysokich temperaturach zapewnia chłodzenie budynku,
  • większość promieni słonecznych odbija się od powierzchni elewacji,
  • ciepło, które przechodzi przez płytę jest częściowo odprowadzane przez szczelinę wentylacyjną,
  • minimalizuje ruchy budynku dzięki funkcji regulowania temperatury.

W tradycyjnym budownictwie z izolacją wewnętrzną w miejscu styku styropianu ze ścianą znajdują się punkty, w których skuteczność izolacji jest mniejsza. Punkty te nazywa się mostkami termicznymi lub cieplnymi. Ich obecność skutkuje utratą ciepła i może powodować kondensację pary wodnej na powierzchni. Zastosowanie izolacji na zewnętrznej powierzchni ściany pozwala uniknąć przerw i wyeliminować mostki termiczne.

Fasada wentylowana pozwala bardzo skutecznie regulować kondensację. Ewentualna kondensacja międzywarstwowa ma miejsce w szczelinie wentylacyjnej. Przepuszczająca powietrze konstrukcja pozwala na ujścia pary wodnej z wnętrza do szczeliny wentylacyjnej. Izolacja akustyczna jest bardziej skuteczna w porównaniu z innymi rodzajami konstrukcji. Wszystko to sprawia, że warunki panujące w budynku są zdrowe i komfortowe.

 

Zobacz też: Współczesne systemy elewacji wentylowanych rodzaje i wymagania / Izolacje, Poznaj EQUITONE